Haber

Çin ve Pakistan, Umman Denizi’nde ortak askeri tatbikat yapıyor

Çin ve Pakistan’ın, Pakistan kıyıları ve Umman Denizi açıklarında ortak askeri tatbikatlar yürüttüğü bildirildi.

Çin medyasında yer alan haberlere göre, iki ülkenin donanma gemileri “Deniz Muhafızları-3” adı verilen tatbikat için 11 Kasım’da Pakistan’ın Karaçi kentindeki Donanma İskelesi’ne demirledi.

Umman Denizi’nin kuzeyinde düzenlenen tatbikata Çin Donanması’nın “Type 052D” güdümlü füze destroyeri Zibo ve “Type 054A” güdümlü füze destroyerleri Cingcou ve Linyi’nin yanı sıra konvansiyonel bir saldırı denizaltısı ve denizcileri taşıyan bir denizaltı destek gemisi katılıyor. .

Denizdeki tehditlere karşı ortak harekât kabiliyetinin geliştirilmesinin amaçlandığı 9 gün sürecek tatbikatta, iki ülke donanmaları; formasyon hareketi, gemiye sızma, arama-yakalama, helikopter inişi, ortak arama kurtarma, ortak gemi ve deniz atışları gerçekleştirecek. egzersizler.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri’nden Tuğamiral Liang Yang, tatbikatın amacının “Çin ile Pakistan arasındaki stratejik iş birliği ortaklığını her koşulda geliştirmek ve savunma alanında mesleki bağları güçlendirmek” olduğunu belirtti.

Deniz Güvenlik tatbikatı üçüncü kez yapılıyor. Daha önce 2020’de Umman Denizi’nde, 2022’de ise Doğu Çin Denizi’nde aynı isimle ortak tatbikatlar gerçekleştirilmişti.

Tatbikatlar, Çin liderliğindeki Kuşak ve Yol Girişimi’nin önemli rotalarından biri olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun güvenliğinin sağlanması açısından değerli görülüyor.

İki ülke, donanma alanında savunma sanayi işbirliklerine devam ediyor. Çin, Pakistan donanması için ürettiği 4 adet “Tip 054A/P” fırkateyninin teslimatını Mayıs ayında tamamladı. İki ülke, Hangor sınıfı denizaltıların ortak üretimine devam ediyor.

haberbunyan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu