Haber

Manila’da dilenen çocuk için QR kodu uyarısı

MANİLA, 27 Mayıs (Xinhua) — Filipinler’in başkenti Manila’da QR kodu kullanarak dilenen bir çocuğun fotoğrafının viral olmasının ardından, ülkenin Ulusal Yoksullukla Mücadele Kurulu (NAPC), suç örgütlerinin QR kodu kullanarak dilenme olasılığına ilişkin bir uyarı yayınladı. insanları dolandırmak için sokak çocukları

Çocuğun karşısına çıkan bir internet kullanıcısı, dilenciye bozuk paraları olmadığını söyleyince dilenci çocuğun bir QR kodu çıkardığını söyledi. İnternet kullanıcısı bir Facebook gönderisinde, “İlk başta güldük, bu yüzden QR kodunun çalışıp çalışmadığını kontrol ettik ve gerçekti, Beverly adlı biri adına düzenlenmişti” dedi.

Yoksullukla Mücadele Ulusal Komitesi Cuma günü kamuoyuna yaptığı duyuruda, bu hilenin arkasında bir kabahat örgütünün olabileceğini söyledi.

Ulusal Yoksullukla Mücadele Komitesi başkan yardımcısı Reynaldo Tamayo, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Bu faaliyetlerin arkasında suç örgütleri var. Suç örgütleri bu dilencileri minibüslerle taşıyor, sokaklara koyuyor ve geceleri topluyor” dedi.

Tamayo, sokaklarda dilenen çocukların, ebeveynlerinin haksız olduğu kanıtlanırsa para cezası ve iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söyledi.

Filipin İstatistik Kurumu, Filipinler’in yaklaşık 110 milyonluk nüfusunun yüzde 18,1’inin yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirtiyor.

Manila sokaklarındaki dilenciler, Noel tatillerinde oldukça görünür hale gelir ve madeni para dilenmek için arabaların camlarını çalar.

Devlet dairesi her yıl dilencilere “temel ihtiyaçlar” sağlıyor ve onları sokaklardan uzak tutmaya çalışıyor.

unye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu